English             پنجشنبه 29 شهريور 1397
کجور مازندران
صفحه اصلی > کجور مازندران

گفتگوی ویژه با پرورش دهنده گل گاو زبان در کجور :

کجور مازندران خاستگاه گیاهان دارویی

بخش کجور با وجود کوهستانی بودن دارای تنوع آب و هوایی زیادی است که در نقاط مختلف آن گیاهان متنوع با خواص دارویی می روید که می تواند علاوه بر ایجاد بسترهای فراوان برای اشتغال ، منجر به درآمدی پایدار نیز برای خانواده ها شود

 

IMG_0120

خاک حاصلخیز بخش کجور مستعد پرورش گیاهان زیادی است و برای ایجاد انگیزه در این بخش و ادامه پرورش این نوع گیاهان که اغلب جنبه دارویی دارند و در کمتر جایی رشد می کنند نیازمند حمایت مسئولان در این بخش است.

در برخی نقاط همانند دهکده فرهنگی و تاریخی کندلوس خواص بسیاری از این گیاهان شناسایی شده است و در این منطقه پرورش داده می شود که حتی به نقاط مختلف کشور و نیز به خارج از کشورهم صادر می شود.

در این میان روستای شاه ناجر که یکی از روستاهای بخش کجور مازندران است دارای قابلیت های کاشت و پرورش برخی گیاهان و گلها است که ازسوی تنی چند از اهالی پرتلاش این روستا شناسایی شده است.

گیاهان و گلهایی چون گل محمدی جهت گلاب گیری، گل گاوزبان، آویشن،.

نورعلی مشایخ بخشی یکی از کشاورزان این روستا است که موفق به پرورش گل گاوزبان در قطعه زمینی کوچکی به مساحت یکصد متر در خاک مخلوط چاه شده است.

وی در خصوص پرورش این گیاه دارویی به نوشهرآنلاین گفت:  گل گاوزبان در زمینهای شیب دار و سنگلاخی و مناطق کوهستانی  به خوبی رشد می کند و نیازمند مراقبت خاصی نیست .

وی افزود: این روستا و روستاهای اطراف بهترین منطقه جهت رشد این گیاه که مصرف زیادی در بخش دارویی دارد  می باشد.

مشایخ بخشی یادآور شد: زمان گل دهی  این  گیاه از اردیبهشت تا اوایل آبان ماه می باشد و در طول ۷ ماه از سال این گیاه محصول دارد.

وی در خصوص میزان برداشت این گیاه در باغ خود اظهار داشت: در این صد متر یک روز در میان یک کیلو به صورت تازه برداشت می شود که پس از خشک کردن اصولی حدود ۲۵۰ گرم محصول می ماند.

وی تصریح کرد: با توجه به ارزش بالای این گیاه ،دارای قیمت زیادی نیز در بازار می باشد.

مشایخ بخشی از مسئولین خواست تا در این خصوص حمایت های لازم را از کشاورزان این بخش داشته باشند.

 کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی می باشد.   طراحی وب سایت : A.C.A Co